Jakie są oznaki udaru cieplnego u psów i jak można im zapobiec?

Nasiona trawy na psach – co zrobić, gdy nasiona znajdują się w łapach, uszach lub skórze psa?
12 czerwca, 2020
Dlaczego psy jedzą trawę?
12 czerwca, 2020

Jakie są oznaki udaru cieplnego u psów i jak można im zapobiec?

Udar cieplny u psów

Jeżeli Twój pies ma udar cieplny, może być konieczne pilne leczenie, więc jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady lub, poza godzinami pracy, z najbliższą kliniką pomocy dla zwierząt lub całodobowym szpitalem Vets Now.

Psy nie tolerują wysokich temperatur, podobnie jak ludzie. Ponieważ mają one tylko gruczoły potowe w nogach i wokół nosa, są mniej efektywne w schładzaniu się.

W związku z tym psy zazwyczaj polegają na dyszeniu, aby utrzymać się w chłodzie. Spodnie to jeden z najważniejszych sposobów termoregulacji psa.

Co to jest udar cieplny?

Udar cieplny jest formą niepirogennej hipertermii, która zasadniczo oznacza wysoką temperaturę nie spowodowaną gorączką. Występuje wtedy, gdy psy nie są już w stanie samoregulować się i utrzymać temperatury na komfortowym poziomie.

Objawy udaru cieplnego u psów

Szybciej, cięższe dyszenie
Uszczekanie, zawodzenie lub oznaki pobudzenia
Nadmierne pragnienie
Nadmierne ślinienie się
Zwiększone tętno i bicie serca
Ciemno zabarwione (czerwone lub fioletowe) dziąsła lub język
Szkliste oczy
Podwyższona temperatura ciała 40ºC (104ºF) i wyższa
Zdumiewające, słabe strony lub upadek
Konfiskaty
Nieświadomość

Które rasy psów są najbardziej narażone na udar cieplny?

Psy, które są otyłe lub cierpią na syndrom brachszpila – anomalie górnych dróg oddechowych typowe dla ras płaskich – są najbardziej narażone na udar cieplny.

Nie daj się jednak wciągnąć w fałszywe poczucie bezpieczeństwa, jeżeli Twój pies jest sprawny i zdrowy. Wszystkie psy mogą łatwo ulec przegrzaniu, jeżeli są wystawione na działanie wysokich temperatur oraz brak wentylacji i wody pitnej.
Jak szybko pies może umrzeć w gorącym samochodzie?

Psy umierają w gorących samochodach. Jest to przygnębiający fakt i kolejna przyczyna dużej liczby przyjęć do klinik weterynaryjnych i całodobowych szpitali. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmuje psu śmierć z powodu choroby wywołanej gorączką, ale może to być zaledwie 15 minut. Pamiętaj tylko, że temperatura w samochodzie w upalny letni dzień w Wielkiej Brytanii może osiągnąć 56C (133F).
Co powoduje udar cieplny u psów?

Istnieją dwa rodzaje udaru cieplnego – udar spowodowany wysiłkiem fizycznym i nie spowodowany wysiłkiem fizycznym.

Pierwszy występuje podczas ćwiczeń fizycznych i jest znacznie bardziej powszechny w gorące słoneczne dni, kiedy psy nie miały okazji zaaklimatyzować się do nagłego wzrostu temperatury. Psy mogą potrzebować do 60 dni na aklimatyzację do znacznych zmian temperatury, co nie jest idealne w Wielkiej Brytanii, ponieważ pogoda zmienia się z tygodnia na tydzień.

Drugim typem jest sytuacja, gdy pies jest narażony na znaczny wzrost temperatury, ale nie ma dostępu do wentylacji lub wody pitnej, aby utrzymać chłód. Dzieje się tak zazwyczaj w zaparkowanym samochodzie, ogrodzie bez cienia lub w bardzo gorącym pokoju.

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.