Pyometra u psów – wszystko, co musisz wiedzieć o zagrażającej życiu infekcji

Dlaczego psy jedzą trawę?
12 czerwca, 2020
Zapalenie trzustki u psów: przyczyny, objawy i leczenie
12 czerwca, 2020

Pyometra u psów – wszystko, co musisz wiedzieć o zagrażającej życiu infekcji

Dlaczego psy dostają piometrę?

Jest to powszechne u samic, które nie zostały spajane. Pyos widziane są tylko u samic psów, ponieważ samce nie mają macicy. Bardzo pospolity organizm zwany E. coli, znajdujący się w kale psa, zazwyczaj powoduje ten stan. W macicy psa w każdej porze roku zachodzą zmiany hormonalne, które zwiększają prawdopodobieństwo zarażenia w miarę jak psy się starzeją. Na szczęście, możesz temu zapobiec, nakłuwając psa.

Zastrzyki z niektórymi hormonami, albo w celu zapobieżenia sezonom, albo w celu leczenia innych schorzeń, również mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tego schorzenia.

Co to jest piometra u psów?

Pyometra jest poważnym zakażeniem macicy (lub macicy) u psów. Stan ten może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga pilnego leczenia weterynaryjnego. Infekcja może spowodować, że Twój pies będzie niezwykle zmęczony, niechętny do jedzenia, będzie miał niewyczerpane pragnienie i wydzielinę z pochwy. W tych ostatnich stadiach choroby pies może być niechętny do ruchu. Nieleczone objawy te pogarszają się aż do odwodnienia, zapaści i śmierci z powodu wstrząsu septycznego.

Objawy te pojawiają się zazwyczaj około czterech do sześciu tygodni po zakończeniu krwawienia z ostatniego sezonu. W niektórych przypadkach suka może wydawać się mieć przedłużony sezon.

Objawy piometry

Wczesne oznaki mogą obejmować:

niezwykłe zmęczenie
brak apetytu
niewyczerpane pragnienie.
wydzielina z pochwy
niechętny do przemieszczania się (w ostatnich etapach)

Bez leczenia doprowadzą one do odwodnienia, zapaści i śmierci z powodu wstrząsu septycznego.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych objawów u suki, która nie była wykastrowana, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub, poza godzinami pracy, z najbliższą przychodnią dla zwierząt lub całodobowym szpitalem.

Objawy

Wczesne stadia pyo:

Lizanie tylnego końca więcej
Sezon trwa dłużej niż zwykle
Wyłączony kolor
Poza jedzeniem
Picie i oddawanie moczu więcej
Wymioty

Zaawansowane stadia pyo:

Pus pochodzący z sromu
Spuchnięty brzuch
Upadek

Jak diagnozuje się piometrę u psów?

Zazwyczaj lekarz weterynarii podejrzewa, że Twój pies ma piometrę na podstawie Twojego opisu objawów oraz na podstawie badania Twojego zwierzęcia.

Lekarz weterynarii może zasugerować takie procedury, jak badanie USG i badanie krwi, aby potwierdzić diagnozę, wykluczyć inne możliwe przyczyny, a także aby sprawdzić, czy Twój pies jest wystarczająco zdrowy do poddania się leczeniu.

W przypadku pozostawienia zwierzęcia bez leczenia lub jeśli Twój pies przez jakiś czas przebywał w takim stanie przed przyjazdem do lekarza weterynarii, może wystąpić u niego sepsa (bakterie dostały się do krwioobiegu) i może być konieczny dłuższy okres pobytu w szpitalu. W takiej sytuacji rokowanie jest zazwyczaj gorsze.

Jak zapobiegać powstawaniu piometry u psów?

Możesz całkowicie zapobiec ryzyku zarażenia się psa poprzez – nakłucie go do spajania.
Czy pies, który został spajany, może otrzymać piometrę?

Psy, które zostały spayeded mogą być nadal zagrożone, jeżeli operacja usunięcia jajników i macicy nie została przeprowadzona prawidłowo, część tkanki jajnikowej jest nadal obecna lub podano im hormony progestagenne.

Czy psy mogą przeżyć piometrę?

Piramida jest niezwykle poważna i może stanowić zagrożenie dla życia, jeśli nie zostanie poddana leczeniu. Im szybciej Twój pies zostanie poddany leczeniu, tym większe są jego szanse na przeżycie. Dobrą wiadomością jest to, że wiele psów w pełni wyzdrowieje po zakończeniu leczenia, jeżeli stan ten zostanie wcześnie wykryty, więc nie zwlekaj z zabraniem ich do lekarza weterynarii, jeżeli jesteś zaniepokojony.

Jak leczyć pyo?

Leczenie pyo zazwyczaj wiąże się z zabiegiem chirurgicznym w nagłych wypadkach w celu usunięcia zakażonego łona. Operacja ta jest zasadniczo taka sama jak rutynowe leczenie chirurgiczne. Istnieje jednak większe ryzyko i większe prawdopodobieństwo powikłań, gdy operacja przeprowadzana jest na chorym zwierzęciu. Twój pies otrzyma również płyny dożylne (kroplówkę), antybiotyki i środki przeciwbólowe.
Alternatywne leczenie pyo u psów

Leczenie przy użyciu prostaglandyn – hormonów – wraz z antybiotykami jest teoretycznie możliwe, ale rzadko wybierane. Ryzyko i ograniczenia leczenia prostaglandynami są:

  • jest to możliwe tylko w przypadku “piometry otwartej”, gdzie z sromu wydostaje się ropa – w przypadku “piometry zamkniętej”, gdzie leczenie szyjki macicy niesie ze sobą ryzyko pęknięcia i
  • zapalenia otrzewnej (zakażenie całego brzucha)
  • często powoduje oznaki niepokoju, w tym niepokój, dyszenie, wymioty, defekację, ślinotok i ból brzucha
  • zazwyczaj potrzeba co najmniej 48 godzin na wprowadzenie jakichkolwiek zauważalnych usprawnień.
  • jeśli Twój pies jest poważnie chory w momencie postawienia diagnozy, może umrzeć od zatrucia krwią, zanim prostaglandyny będą miały szansę zadziałać.
  • wskaźnik powtarzalności jest wysoki – około 60%.
  • Twój pies będzie miał wpływ na płodność – pomyślna hodowla występuje tylko u niewielkiej liczby psów po leczeniu

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.