Jak przygotować psa na nadejście dziecka?

Pies nie śpi w nocy? Oto 3 skuteczne porady
18 czerwca, 2017

Jak przygotować psa na nadejście dziecka?

 

Jeśli Ty i Twój partner spodziewacie się dziecka konieczne będzie przeprowadzenie w domu wielu zmian. Pokój trzeba zmienić w "przedszkole" a cały dom zabezpieczyć przed pomysłami potomka. Choć te zmiany są niezwykle ekscytujące dla przyszłych rodziców to należy pamiętać, że i Twój pies doświadczy nadchodzących zmian. On także musi zostać odpowiednio przygotowany.

Ogromne zmiany są bardzo mylące dla Naszych zwierzaków. Oto kilka porad, które z pewnością ułatwią to przejście.

Planuj z wyprzedzeniem

Czy pies będzie mógł przebywać na co dzień z dzieckiem? Czy dziecko będzie mogło się z nim bawić? Chociaż to może się wydawać trywialne, to kwestie tego rodzaju trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności. Przygotowanie psa do przybycia dziecka może wymagać odświeżenia podstawowych komend, takich jak "siedź" i "zostań".

Pracuj nad manierami

Oprócz odświeżenia podstawowych poleceń, ważne jest również rozwiązywanie niektórych problemów dotyczących zachowania, które może mieć pies, zanim przyjdzie dziecko. Może to być konsekwentne szczekanie, skakanie na ludzi lub po prostu nieposłuszeństwo. Zachowanie takie nie jest dobre dla nowych rodziców dbających o noworodka. Pracuj nad tymi kwestiami tak szybko, jak to możliwe, tak aby były poprawione w momencie przyjścia dziecka.

Zapoznaj psa z nowymi zapachami

Zapoznaj swojego zwierzaka z rzeczami, które wiązać się będą z dzieckiem, np. z proszkiem dla niemowląt. Kiedy pies przyzwyczai się do tych nowych zapachów, łatwiej mu będzie rozpoznać i powitać noworodka. Możesz też pozwolić mu wąchać zabawki dziecka i nauczyć go, że nie są przeznaczone dla niego do zabawy.

Praktykuj z psem

Kilka tygodni przed przybyciem dziecka pokaż psu, co ma się zmienić. Idealnie nadaje się o tych ćwiczeń lalka - zmieniaj jej pieluchy, kładź ją spać lub karm. Pies przyzwyczai się do tego rodzaju zachowań. Jeśli pies zacznie szczekać lub zaczyna się niepokoić, idealnym rozwiązaniem będzie skorygowanie tych zachowań.

Wykonywanie tych prostych rzeczy pomoże Twojemu psu przygotować się na przybycie dziecka!

Powiązane tematy: pies i noworodek, dziecko i pies, szczeniak i niemowlę, jak oswoić psa z noworodkiem, pierwszy kontakt psa z noworodkiem, szczekanie psa a niemowlę, zazdrosny piesek a noworodek, sierść psa a noworodek

3 Komentarze

  1. Kamila o szczekanie psa a niemowlę pisze:

    Mój piesek był bardzo zazdrosny o synka, po trzech czy czterech miesiącach wszystko wróciło do normy. Wcześniej zajmowaliśmy się tylko nim 😛

  2. Marzena o zazdrosny piesek a noworodek pisze:

    My jak wróciliśmy ze szpitala daliśmy suce podejść i powąchać dziecko. Teraz jak mała się obudzi to pierwsza jest przy łóżeczku patrzyć czy nic się złego nie dzieje.

  3. Natalka o sierść psa a noworodek pisze:

    Właśnie zastanawiałam się tak to wszystko będzie przebiegać, ale z tego co piszecie nie ma większych problemów.