Nasiona trawy na psach – co zrobić, gdy nasiona znajdują się w łapach, uszach lub skórze psa?

Mój pies wypił wodę z niebieskio-zielonymi algami! Jakie niebezpieczeństwa stwarzają dla psów niebiesko-zielone glony?
12 czerwca, 2020
Jakie są oznaki udaru cieplnego u psów i jak można im zapobiec?
12 czerwca, 2020

Nasiona trawy na psach – co zrobić, gdy nasiona znajdują się w łapach, uszach lub skórze psa?

Nasiona trawy są, co może być zaskakujące, dość dużą przyczyną przyjęć awaryjnych do wielu naszych szpitali i klinik wiosną i latem.

Znane również jako markizy trawy, te zacofane kłody, zwykle spadają z długiej, dzikiej trawy, jęczmienia i żyta, i osadzają się w łapach, uszach, pachach, ogonie lub skórze psa, czasami powodując bolesne rany i infekcje. W rzadkich przypadkach, markizy trawy były również znane, aby grzebać pod skórą i podróżować do innych części ciała. Wszystkie psy mogą być dotknięte, ale najbardziej podatne są te z pierzastymi palcami u nóg, ktżre lubią skakać przez długie trawy, takie jak Springer spaniele.

Co zrobić, gdy pies cierpi na ranę nasienną trawy?

Ważne jest, aby usunąć nasiona trawy z psa tak wcześnie, jak to możliwe. Zignorowanie ich może spowodować wiele bólu i podrażnień. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy udało im się przenieść przez ciało lub złożyć się w płucach Twojego psa. Oba scenariusze mogą powodować poważne infekcje i stanowić zagrożenie dla życia. Zwróć się do lekarza weterynarii o poradę dotyczącą bezpiecznego usuwania.

Jakie są oznaki ran nasiennych trawy?

Oznaki te zależą od tego, która część ciała jest dotknięta chorobą. Należy jednak zwrócić uwagę na matowienie włosów, podrażnienia i obrzęki. Inne typowe oznaki to nadmierne lub nietypowe drapanie i pocieranie, drżenie głowy, kulesnienie lub wydzielina z oczu lub nosa. Jeżeli nasiona utknęły w pysku psa, co zdarza się czasami, gdy przeżuwa on obszar skóry, do którego przytwierdziły się nasiona, może on nadmiernie lizać lub wykazywać dyskomfort. Poniższa tabela zawiera więcej szczegółów na temat głównych symptomów powstawania ran po nasionach trawy.

Główne objawy

Nasiona trawy w psich uszach

 • Trzęsienie głową
 • Czerwoność i bolesny w dotyku
 • Trzymając głowę w jedną stronę
 • Utrata równowagi

Nasiona trawy w oku psa

 • Spuchnięte, czerwone oko
 • Nadmierna produkcja łez
 • Pocieranie oka

Nasiona trawy w łapie psa

 • Lizanie na palcach u stóp
 • Czerwony, opuchnięty obszar na stopie i między palcami u nóg
 • Ograniczanie lub trzymanie nogi w górze

Nasiona trawy w psim nosie

 • Powtarzające się kichanie
 • Uwolnienie krwi z nozdrza
 • Tarcie twarzy o ziemię
 • Trudne oddychanie

Nasiona trawy w skórze psa

 • Spuchnięta, czerwona gruda, z krwią lub ropą
 • Pies stale lizał się na miejscu
 • Nasiona trawy wystające ze skóry

Leczenie ran z nasion trawy u psów

Najlepszym sposobem zapobiegania urazom spowodowanym przez nasiona trawy u psów jest ich jak najszybsze odnalezienie i usunięcie. Na przykład, nasiona trawy w oku mogą spowodować poważne uszkodzenia rogówki, jeśli nie zostaną poddane obróbce. Niestety, usuwanie nie zawsze jest jednak proste.

Prawdopodobnie lekarz weterynarii przeprowadzi pełne badanie fizyczne zwierzęcia, aby potwierdzić diagnozę przed przystąpieniem do pracy nad usunięciem obraźliwego materiału siewnego. Jeśli znajduje się ono blisko powierzchni skóry i jest łatwo dostępne, może w tym celu użyć specjalnie zaprojektowanej pary pęset.

Jeżeli Twój lekarz weterynarii podejrzewa, że nasiona trawy utknęły zbyt głęboko, znajdują się w szczególnie wrażliwym miejscu lub z rany wydobywa się ropa lub krew, może być konieczne podanie psu środków uspokajających. Jeżeli podejrzewa się, że nasiona trawy są źródłem bólu lub infekcji, ale nie można ich znaleźć, może być konieczna operacja.
Zapobieganie i rokowanie w przypadku nasion trawy u psów

Mówiąc prościej, unikaj długiej trawy w cieplejszych miesiącach, utrzymuj porządek na własnym trawniku i sprawdzaj dokładnie psa po spacerze, przeciągając palce przez jego sierść i sprawdzając w uszach, między palcami, w jamie ustnej i oczach.

Powinieneś także starać się zapewnić psu odpowiednią pielęgnację, zwłaszcza wokół uszu i stóp. Głównym zagrożeniem dla zdrowia psa są nasiona traw, które wnikają w skórę, dostają się do płuc lub zagłębiają się w ciało.

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.