Co zrobić, gdy pies zostanie ugryziony przez żmiję?

Zapalenie trzustki u psów: przyczyny, objawy i leczenie
12 czerwca, 2020

Co zrobić, gdy pies zostanie ugryziony przez żmiję?

Czy żmije są niebezpieczne dla psów?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Dorośli mają do dwóch stóp długości i mają czarny lub brązowy zygzak wzdłuż grzbietu oraz oznaczenie w kształcie litery V na tylnej części głowy. Można je spotkać w całej Wielkiej Brytanii, najczęściej na suchych piaszczystych wrzosowiskach, wydmach, skalistych zboczach, wrzosowiskach i na brzegach lasów. Niestety, psy są szczególnie narażone na ugryzienia żmij z uwagi na ich ciekawy charakter.

Jeżeli Twój pies został ugryziony przez żmiję, konieczne może okazać się pilne leczenie, dlatego jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady lub, poza godzinami pracy, z najbliższą kliniką pomocy dla zwierząt lub całodobowym szpitalem.

Co należy zrobić, jeżeli pies został ugryziony przez żmiję?

Jeśli uważasz, że Twój pies został ugryziony przez żmiję, zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii. Im szybciej pies zobaczy lekarza weterynarii, tym większe są jego szanse na pełne wyzdrowienie.

Zabierz psa, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się jadu żmii wokół jego ciała.
Wykąp ranę w zimnej wodzie, aby pomóc w opanowaniu obrzęku.
Utrzymuj psa w cieple, ale nie zbyt ciepłym i cichym miejscu podczas transportu do lekarza weterynarii.
Nie próbuj udzielać pierwszej pomocy, ponieważ może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jak często zdarzają się ukąszenia żmijowe u psów?

Ugryzienia żmij są częstsze na wiosnę, gdy węże są tuż po hibernacji. Przypadki są jednak widoczne również latem, kiedy żmija staje się bardziej aktywna, gdy poprawia się pogoda. Czasami można je zaobserwować wygrzewające się w słońcu. Warto pamiętać, że dzikie węże są w Wielkiej Brytanii chronione prawem i obraźliwe jest celowe ranienie lub zabijanie żmij.
Dlaczego żmija miałaby ugryźć psa?

Żmija ugryzie psa tylko w samoobronie. Generalnie, ugryzienia zdarzają się, gdy wąż nadepnie na psa lub zakłóci jego spokój.
Oznacza to, że pies został ugryziony przez żmiję.

Większość ugryzień żmij występuje na nogach lub twarzy psa i zazwyczaj powoduje ciemny, bolesny obrzęk. W środku obrzęku mogą być również widoczne dwie małe rany kłute.

Bądź świadomy, że obrzęk może stać się ciężki i spowodować trudności w oddychaniu, co jest konsekwencją reakcji alergicznej na tę toksynę, szczególnie jeśli pies zostanie ugryziony wokół głowy i szyi.

Twój pies będzie również wykazywał oznaki bólu i może być zdenerwowany.

Inne objawy ugryzienia żmiją u psów mogą obejmować blade dziąsła, siniaki, ślinienie się, wymioty, biegunkę, odwodnienie, niepokój, senność i senność.

Ostatecznie, jeśli psy nie są leczone, mogą się zapaść, mieć problemy z krzepliwością krwi, drżenia lub drgawki.

Nasilenie ukąszeń żmii zależy od wielkości psa, miejsca ugryzienia i ilości jadu, który żmija wstrzyknęła.

Leczenie ukąszeń żmii dla psów

Twój lekarz weterynarii prawdopodobnie będzie leczył Twojego psa z powodu szoku i obrzęku oraz dawał mu ulgę w bólu. Jeżeli objawy Twojego psa są poważne, można podać mu również anty-venom, jeżeli jest on dostępny.

Czy ugryzienie żmii może zabić psa?

Chociaż zdarzają się przypadki, w których ugryzienie żmii doprowadziło do śmierci psa, są one bardzo rzadkie. Jedno z badań wykazało, że mniej niż jeden na 20 psów zmarł w wyniku ugryzienia żmii.

Jednakże, chociaż ugryzienia żmij rzadko okazują się śmiertelne, powinny być traktowane jako nagły przypadek, a pies powinien być jak najszybciej zauważony przez lekarza weterynarii.
Jak mogę zapobiec ugryzieniu psa przez żmiję?

Najlepszym sposobem zapobiegania ugryzieniom żmijek przez psy jest zwrócenie uwagi na punkty zapalne żmijek w Twojej okolicy. Trzymaj się ścieżek podczas spacerów w tych miejscach i zastanów się nad trzymaniem psa na smyczy, aby nie przeszkadzały one żadnym żmijom w podszyciu. Jeśli natkniesz się na żmiję, najlepiej pozostań nieruchoma i pozwól jej bezpiecznie przejść.

Czy żmije są niebezpieczne dla psów?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Dorośli mają do dwóch stóp długości i mają czarny lub brązowy zygzak wzdłuż grzbietu oraz oznaczenie w kształcie litery V na grzbiecie głowy. Można je spotkać w całej Wielkiej Brytanii, najczęściej na suchych piaszczystych wrzosowiskach, wydmach, skalistych zboczach, wrzosowiskach i na brzegach lasów. Niestety, psy są szczególnie narażone na ugryzienia żmij z uwagi na ich ciekawy charakter.

Jeżeli Twój pies został ugryziony przez żmiję, konieczne może okazać się pilne leczenie, dlatego jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady lub, poza godzinami pracy, z najbliższą kliniką pomocy dla zwierząt lub całodobowym szpitalem.

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.