Zapalenie trzustki u psów: przyczyny, objawy i leczenie

Pyometra u psów – wszystko, co musisz wiedzieć o zagrażającej życiu infekcji
12 czerwca, 2020
Co zrobić, gdy pies zostanie ugryziony przez żmiję?
12 czerwca, 2020

Zapalenie trzustki u psów: przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest zapalenie trzustki u psów?

Zapalenie trzustki u psów występuje, gdy trzustka (mały organ, który znajduje się za jelitem cienkim i żołądkiem) jest w stanie zapalnym i obrzęknięta. Jego celem jest pomoc psom w trawieniu pokarmu i regulacji poziomu cukru we krwi.

Psy z ciężkim zapaleniem trzustki mogą cierpieć z powodu objawów obejmujących utratę apetytu, chorobę, biegunkę i senność. Mogą one również wykazywać objawy bólu brzucha i odwodnienia. W łagodniejszych postaciach, objawy nie są tak oczywiste, ale mogą nadal zawierać stratę apetytu, senność i biegunkę. Podczas ataku zapalenia trzustki psy mogą skakać do tyłu, trzymając tył w powietrzu z przednimi nogami i głową opuszczoną na podłogę.

Zapalenie trzustki jest zwykle opisywane jako przewlekłe lub ostre, co oznacza, że stan ten rozwija się z czasem, podczas gdy ostre jest wtedy, gdy pojawia się nagle.
Co należy zrobić, jeżeli obawiasz się, że Twój pies ma zapalenie trzustki?

Rokowanie w przypadku zapalenia trzustki zależy od stopnia zaawansowania choroby. Łagodne przypadki mogą wymagać jedynie zmiany diety, podczas gdy poważniejsze wymagają pilnego agresywnego leczenia. Nieleczone zapalenie trzustki może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów, a nawet do nagłej śmierci. W związku z tym, jeśli Twój pies lub szczeniak wykazuje objawy choroby, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Co powoduje zapalenie trzustki u psów?

Często trudno jest ustalić dokładną przyczynę zapalenia trzustki. Jednym z najczęstszych czynników ryzyka jest padlinożerstwo, a czasami choroba ta pojawia się, gdy pies zjada karmę bogatą w tłuszcze. Ciężkie urazy lub zabiegi chirurgiczne mogą również prowadzić do zapalenia trzustki, które jest związane ze stosowaniem niektórych leków. Choroba Cushinga, infekcje takie jak Babesia canis czy Leishmania, oraz wysoki poziom tłuszczy we krwi zwany trójglicerydami, również zostały wymienione jako czynniki ryzyka.

Czy niektóre rasy są bardziej narażone na zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki występuje częściej u cocker spanieli, jamników, miniaturowych Schnauzerów, pudli i terierów Yorkshire.

Leczenie zapalenia trzustki u psów

Jeżeli Twój lekarz weterynarii potrafi wskazać przyczynę zapalenia trzustki Twojego psa, prawdopodobnie najpierw go wyleczy. Jeżeli nie jest to możliwe, zapewni on pomocną opiekę weterynaryjną i dopilnuje, aby Twój pies był dokładnie monitorowany. Psy cierpiące na bóle brzucha mogą otrzymywać leki przeciwbólowe, a także zmniejszające stan zapalny trzustki oraz zapobiegające wymiotom i mdłościom. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może nie zalecić żadnej karmy ani wody przez co najmniej 24 godziny. Odbywa się to w celu umożliwienia trzustce odpoczynku. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia zapalenia trzustki jest podawanie dożylnych płynów w celu utrzymania normalnej równowagi płynów i elektrolitów.

Co to jest martwicze zapalenie trzustki?

W przypadku martwiczego zapalenia trzustki, które jest bardzo ciężką i skomplikowaną formą, dochodzi do zniszczenia części trzustki.
Jak rozpoznaje się zapalenie trzustki u psów?

Twój lekarz weterynarii może postawić Ci tymczasową diagnozę zapalenia trzustki na podstawie wywiadu i objawów Twojego psa. Ponieważ jednak objawy te mogą być dość powszechne, będzie musiał on przeprowadzić różne badania, aby uzasadnić swoją decyzję. Badania te mogą obejmować badanie krwi, zwane lipazą trzustkową u psów. Mogą one również wykonywać zdjęcia rtg jamy brzusznej lub badanie ultrasonograficzne.

Jak długo pies może żyć z zapaleniem trzustki?

Długość życia psa z rozpoznanym zapaleniem trzustki jest trudna do przewidzenia. W łagodnych, nieskomplikowanych przypadkach rokowanie jest zazwyczaj dobre, a większość pacjentów dochodzi do pełnego wyleczenia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy unika się stosowania diet wysokotłuszczowych i zapewnia dobrą opiekę weterynaryjną i pielęgniarską. Jednak w poważniejszych przypadkach rokowanie jest strzeżone. Dzieje się tak częściowo dlatego, że psy z ciężkim zapaleniem trzustki często mają częste ostre epizody lub czynniki powikłania, takie jak hipotermia, kwasica, hipokalcemia oraz niewydolność pojedynczego lub wielonarządowego organizmu.
Rak trzustki u psów

W trzustce odnotowano kilka rodzajów raka. Te nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe. Najczęstszą formą złośliwego raka trzustki u psów jest gruczolakorak trzustki. Guzy te nie reagują dobrze na leczenie i często nie są wykrywane, dopóki rak się nie rozprzestrzenił.

Inną powszechną postacią jest gruczolakorak trzustki. Są to nowotwory łagodne, które nie rozprzestrzeniają się. W rzadkich przypadkach mogą one powodować problemy, ale perspektywy dla psów z gruczolakami trzustki są doskonałe.

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.