Mój pies wypił wodę z niebieskio-zielonymi algami! Jakie niebezpieczeństwa stwarzają dla psów niebiesko-zielone glony?

Normalna temperatura ciała psa – co robić, gdy pies ma gorączkę?
12 czerwca, 2020
Nasiona trawy na psach – co zrobić, gdy nasiona znajdują się w łapach, uszach lub skórze psa?
12 czerwca, 2020

Mój pies wypił wodę z niebieskio-zielonymi algami! Jakie niebezpieczeństwa stwarzają dla psów niebiesko-zielone glony?

Czym są niebiesko-zielone glony?

Błękitnozielone glony – zwane również sinicami – to maleńkie organizmy typowe dla słodkowodnych jezior, stawów, zbiorników i wolno płynących rzek. Bakterie te tworzą na powierzchni wody i kwitną, tworząc zielone, niebiesko-zielone lub brązowe szumowiny lub piany. Niektóre niebiesko-zielone algi są bardzo toksyczne dla psów.

Niebiesko-zielone algi dla psów objawy i oznaki

Jeśli pies połknie algi zawierające kombinację najcięższych toksyn (neurotoksyn i hepatotoksyn), mogą one zacząć wykazywać objawy w ciągu kilku minut. Objawy u psów narażonych tylko na hepatotoksyny mogą pojawić się w ciągu od jednej do kilku godzin.

Do najczęstszych objawów zatrucia niebieskimi zielonymi algami należą:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Dezorientacja/słabość
  • Trudności w oddychaniu
  • Drooling
  • Konfiskaty
  • Krew w kale
  • Coma
  • Szok

Nieleczona ekspozycja na niebiesko-zielone glony może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i śmierci w ciągu kilku dni.
Co powoduje niebiesko-zielone glony?

Algi będą rosnąć tylko w odpowiednich warunkach. Potrzebują one odpowiednich składników odżywczych, takich jak fosfor i azot, a temperatury muszą być odpowiednio ciepłe. Im więcej składników odżywczych znajduje się w wodzie, tym bardziej prawdopodobne jest, że niebieskie zielone glony będą kwitnąć.
Dlaczego niebiesko-zielone algi są złe dla psów?

Niektóre rodzaje niebieskich zielonych alg uwalniają do wody toksyny (takie jak mikrocystyny i anatoksyny). Toksyny te są nie tylko bardzo trujące dla psów po połknięciu, ale są również niebezpieczne dla kotów, koni, ptaków, krów i ludzi. Niestety, bez analizy laboratoryjnej nie da się stwierdzić, które z niebieskich zielonych alg są toksyczne, a które nie.

 

Niniejsza porada nie zastępuje właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma jedynie służyć jako wskazówka. Jeśli martwisz się o zdrowie Twojego zwierzęcia, skontaktuj się natychmiast z lokalną przychodnią weterynaryjną w celu uzyskania porady lub leczenia - nawet jeśli jest ona zamknięta, zawsze będzie miała dostęp do usług poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej o tym, co należy zrobić w nagłych wypadkach.

Komentarze są wyłączone.